Kilka informacji dla osób początkujących
w składaniu origami


Origami można składać różnymi technikami. Każdy chętny z pewnością wybierze coś szczególnego dla siebie. Składając origami trzeba jednak wykazać się cierpliwością oraz dokładnością w swojej pracy. I to, co jest też ważne - by nie zrażać się początkowymi trudnościami. Składanie origami z papieru jest zajęciem które daje radość, przynosi odprężenie i wciąga bez reszty. Po włożeniu odrobiny serca i zaangażowania powstają małe piękne dzieła, spełniające pragnienia i marzenia każdego hobbysty.

W naszej szkole spotykamy się na zajęciach kółka origami w piątki po lekcjach.

Z A P R A S Z A M

Na te zajęcia może przychodzić każdy nasz uczeń, który chciałby spróbować swoich sił w sztuce składania origami, który lubi spędzać czas tworząc kolejne elementy do swojej kolekcji lub pragnie poznać jakieś nowe techniki i wzory. Dotychczas dzieci tworzyły pudełka, elementy ozdobne, bryły, mozaiki, ptaki, zwierzęta, kwiaty i różne kompozycje z modułów.

Uczniowie utrwalają na nich pojęcia matematyczne, uczą się lepiej rozumieć instrukcje słowne i graficzne. Origami powoduje, że dzieci rozwijają swoją fantazję, poprawiają sprawność rąk i rozwijają swoją wyobraźnię. Ciekawie spędzają wolny czas i przy okazji zdobywają niepostrzeżenie umiejętności uzupełniające naukę geometrii.

Origami nie wymaga wielu materiałów. Wybieramy diagram figurki, którą chcemy wykonać, zgodnie z radami przygotowujemy odpowiedniej wielkości starannie przycięte kartki papieru i rozpoczynamy zabawę. Składanie origami jest bowiem jednocześnie zabawą i nauką. Kiedy uda nam się złożyć wybrany model odczuwamy radość i dumę. Czujemy zadowolenie, kiedy praca jest coraz bardziej samodzielna, kiedy podoba się innym. Uczniowie pokazują własne i oglądają inne prace wykonane przez rówieśników, chwalą sprytnie dobrane kolory, starannie wykonane elementy. Pomagają sobie w przygotowaniach, pokonują własne obawy. Dzieci rozpoczynają pracę od prostych złożeń, potem przechodzą stopniowo do trudniejszych. Każdy pracuje w indywidualnym tempie.

P O R A D A
przestrzegaj kilku podstawowych zasad

  1. Zwracaj uwagę, by mieć papier równo przycięty.
  2. Wszystkie linie zgięć i złożenia wykonuj czysto, starannie i dokładnie wygładzaj.
  3. Nie wprowadzaj innej kolejności zagięć.
  4. Dokładnie przestrzegaj wszystkich wskazówek.
  5. Obserwuj narysowany wzór i porównuj po każdym złożeniu swój model z tym przedstawionym na diagramie czy zdjęciu.
  6. Jeśli się zgubiłeś powróć i powtórz wcześniejsze 2-3 etapy składania.
  7. Składanie origami powinno być przyjemnością, więc nie rób tego na siłę, jeśli jej nie czujesz.


Dobrej zabawy przy tworzeniu własnej papierowej kolekcji.


W księgarniach jest wiele ciekawych, kolorowych książek zawierających opisy i diagramy ułatwiające tworzenie modeli różnej trudności. Bardziej zaawansowanym w składaniu origami polecam też książki obcojęzyczne. Nawet nie znając tłumaczenia tekstu można na podstawie zamieszczonych w książkach diagramów składać nowe modele.